Nov 12 2013
Lindquist and Hughes Win Double State Titles
Tuesday, 12 November 2013
This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it

    The Kodiak High School girls swim team could not repeat as state champions at the meet in Juneau, but the team still had plenty to celebrate, with four state titles and another state record set.
    Tahna Lindquist and Ila Hughes each won two events.
    Lindquist, a junior, replaced her sister Jorie in the record book. Her time of 2-minutes 5-seconds in the 200 individual medley sliced more than 1.5 seconds off her sister’s record of 2-minutes 6.63-seconds set last season. She also won the 500 freestyle by 11-seconds, finishing in 4-minutes 57-seconds.
    Hughes is state champion in both the 100 and 200 freestyle.
    As a team, the Bears were third with 64 points, behind Juneau’s 88 and Dimond’s 85.
    The Kodiak boys were 7th, with 45 points. Dimond took the state team title with 78, followed by Sitka, Service, Thunder Mountain and Petersburg.

    There are full results after the jump. 




            ###
 
State swimming and diving championships
Dimond Park Aquatic Center
Final results
Girls
Team scores

1) Juneau 88, 2) Dimond 85, 3) Kodiak 64, 4) Eagle River 57, 5) Palmer 51, 6) Chugiak 45, 7) South 25, 8) tie, Ketchikan and West 21, 10) tie, Seward, Soldotna and North Pole 18; 13) West Valley 13, 14) Bartlett 9, 15) tie, Thunder Mountain and Sitka 7, 17) Colony 4, 18) Homer 3, 19) Valdez 1.
200 Medley Relay -- 1, Dimond (Rohde, Wray, Wilcox, Hampton), 1:48.04. 2, Juneau 1:49.79. 3, Eagle River 1:52.86. 4, Chugiak 1:55.08. 5, Seward 1:58.83. 6, South 1:58.93. 7, Soldotna 1:58.95. 8, North Pole 2:00.19.
200 Freestyle -- 1, Hughes, Ila, Kodiak, 1:51.57. 2, Burke, Sammy, Chugiak, 1:54.63. 3, Wilcox, Jenny, Dimond, 1:56.42. 4, Kito, Gabi, Juneau, 1:59.17. 5, Stephens, Maddy, Ketchikan, 1:59.47. 6, Maker, Kaitlyn, Eagle River, 2:01.02. 7, Kaelke, Sophia, Juneau, 2:01.58. 8, Heaton, Cassidy, West Valley, 2:01.80.
200 IM -- 1, Lindquist, Tahna, Kodiak, 2:05.09 (new state record; old record 2:06.63 set by Jorie Lindquist, Kodiak, 2012). 2, Jennings, Emmie, Chugiak, 2:07.36. 3, Rohde, Arianna, Dimond, 2:12.65. 4, DeGeorge, Tara, West, 2:12.78. 5, Geskey, Julia, Eagle River, 2:12.99. 6, Brockmann, Hannah, Thunder Mountain, 2:13.32. 7, Ruffin, Mia, Juneau, 2:14.83. 8, Schoff, Amber, South, 2:16.97.
50 Freestyle -- 1, Hood, Martha, North Pole, 24.16. 2, Weeks, Alex, Soldotna, 24.19. 3, Stark, Katie, Palmer, 24.66. 4, Min, Esther, Eagle River, 24.92. 5, Reid, Megan, Sitka, 24.95. 6, Graham, Naomi, Palmer, 25.01. 7, Hampton, Alyssa, Dimond, 25.25. 8, Isaak, Dakota, Juneau, 25.53.
1-meter Diving -- 1, Soto, Alex, Bartlett, 353.55. 2, Stone, Jami, Eagle River, 343.05. 3, Panting, Sierra, South, 342.15. 4, Wagner, Kendall, West, 327.90. 5, Burbank, Megan, South, 316.90. 6, Lockard, Lara, South, 315.30. 7, Lewis, Jasmine, Homer, 311.10. 8, Dolma, Katherine, Homer, 292.95.
100 Butterfly-- 1, Wilcox, Jenny, Dimond, 56.99. 2, Hood, Martha, North Pole, 57.82. 3, Kelly, Ciera, Juneau, 58.24. 4, Min, Esther, Eagle River, 58.70. 5, Brockmann, Hannah, Thunder Mountain, 1:00.13. 6, Graham, Noelle, Palmer, 1:00.21. 7, Hampton, Alyssa, Dimond, 1:02.58. 8, Kito, Gabi, Juneau, 1:02.86.
100 Freestyle -- 1, Hughes, Ila, Kodiak, 51.32. 2, Jennings, Emmie, Chugiak, 52.43. 3, Weeks, Alex, Soldotna, 53.53. 4, Stark, Katie, Palmer, 53.56. 5, Graham, Naomi, Palmer, 54.34. 6, Sherrill, Ella, Ketchikan, 54.95. 7, Bruce, Jordyn, Eagle River, 55.66. 8, Murphy, Colleen, Valdez, 55.68.
500 Freestyle -- 1, Lindquist, Tahna, Kodiak, 4:57.29. 2, DeGeorge, Tara, West, 5:08.29. 3, Heaton, Cassidy, West Valley, 5:20.22. 4, Maker, Kaitlyn, Eagle River, 5:20.42. 5, Kinworthy, Sierra, Colony, 5:23.63. 6, O'Brien, Kiera, Ketchikan, 5:24.98. 7, Kaelke, Sophia, Juneau, 5:30.26. 8, Blackstone, Abby, Chugiak, 5:35.31.
200 Freestyle Relay -- 1, Juneau (Kelly, Ruffin, Walsh, Isaak), 1:39.02. 2, Kodiak 1:39.20. 3, Palmer 1:39.32. 4, Dimond 1:42.81. 5, Seward 1:43.16. 6, Ketchikan 1:43.41. 7, West 1:46.73. 8, West Valley 1:48.2.
100 Backstroke -- 1, Kelly, Ciera, Juneau, 57.86. 2, Burke, Sammy, Chugiak, 57.89. 3, Rohde, Arianna, Dimond, 58.56. 4, Schoff, Amber, South, 58.87. 5, Geskey, Julia, Eagle River, 1:00.30. 6, Reid, Megan, Sitka, 1:00.97. 7, Beckham, Olivia, Seward, 1:02.10. 8, Stephens, Maddy, Ketchikan, 1:02.91.
100 Breaststroke -- 1, Isaak, Dakota, Juneau, 1:05.27. 2, Wray, Kari, Dimond, 1:07.92. 3, Ruffin, Mia, Juneau, 1:08.57. 4, Taylor-Roth, Abigail, Juneau, 1:09.99. 5, Oakley, Madeleine, Dimond, 1:10.67. 6, Hawkins, Megan, Dimond, 1:13.02. 7, Thorsen, Zoe, West Valley, 1:13.65. 8, Henry, Rachel, Soldotna, 1:15.16. .
400 Freestyle Relay -- 1, Palmer (Graham, Hanson, Graham, Stark), 3:38.81. 2, Kodiak 3:39.50. 3, Dimond 3:41.19. 4, Eagle River 3:42.79. 5, Juneau 3:43.62. 6, Chugiak 3:45.26. 7, Ketchikan 3:47.01. 8, West Valley 3:58.83.


Boys
Team scores

1) Dimond 78, 2) Sitka 75, 3) Service 68, 4) Thunder Mountain 61, 5) Petersburg 56, 6) West Valley 50, 7) Kodiak 45, 8) South 36, 9) Eagle River 23, 10) tie, Homer and Colony 15, 12) Ketchikan 8, 13) Kenai 7, 14) tie, Chugiak and Lathrop 5, 16) Palmer 4, 17) Soldotna 3.
200 Medley Relay -- 1, Sitka (Belley, Harang, Miller, Combs), 1:38.25. 2, Thunder Mountain 1:38.88. 3, Kodiak1:40.57. 4, West Valley 1:42.63. 5, South 1:42.76. 6, Eagle River 1:44.97. 7, Dimond 1:45.07. 8, Service 1:48.71.
200 Freestyle -- 1, Summers, Michael, Dimond, 1:42.97. 2, O'Brien, Jarod, Dimond, 1:46.68. 3, Kowalski, Vincent, Petersburg, 1:47.47. 4, Pate, Will, Sitka, 1:49.76. 5, Bloom, Zach, Colony, 1:49.91. 6, James, Blake, Kodiak, 1:50.35. 7, Alfano, Nathan, Dimond, 1:50.36. 8, Fox-Icarro, Bryce, Eagle River, 1:52.59.
200 IM -- 1, Belley, Louis, Sitka, 1:55.28. 2, Fox, Kenny, Thunder Mountain, 1:56.54. 3, Marquez, Luis, West Valley, 1:57.00. 4, Fox-Icarro, Blaise, Eagle River, 1:59.79. 5, Lincoln, Nicholas, Kodiak, 2:01.29. 6, O'Donoghue, Tommy, West Valley, 2:02.16. 7, Marsh, Evan, Petersburg, 2:03.78. 8, Emili, Ryan, South, 2:05.66.
50 Freestyle -- 1, Adams, Nathanial, Service, 21.80. 2, Hogue-Corwin, EZ, Service, 21.86. 3, Aulbach, Abe, Petersburg, 22.07. 4, O'Brien, Thane, Thunder Mountain, 22.17. 5, Lai, Nathan, South, 22.41. 6, Behm, AJ, South, 22.90. 7, Jackson, Daniel, Palmer, 23.10. 8, McElroy, Daniel, Soldotna, 23.21.
1-meter Diving -- 1, Brinster, Kaec, Homer, 389.85. 2, Gross, Cole, Chugiak, 371.35. 3, Desatoff, Austin, Dimond, 366.55. 4, Campbell, Zachery, LHS, 351.50. 5, Rowe, Brian, Homer, 351.15. 6, Fugere, Shawn, Chugiak, 349.80. 7, Rochon, Austin, Chugiak, 339.65. 8, Madland, Atticus, Dimond, 149.15. 8, Knutson, Connor, South, 334.2.
100 Butterfly -- 1, Fox, Kenny, Thunder Mountain, 51.00. 2, Marquez, Luis, West Valley, 52.80. 3, Fox-Icarro, Blaise, Eagle River, 53.30. 4, Alfano, Nathan, Dimond, 53.76. 5, Lincoln, Nicholas, Kodiak, 54.17. 6, Miller, RJ, Sitka, 54.39. 7, Nagle, James, Homer, 54.52. 8, Anderson, Jonas, Kodiak, 54.64.
100 Freestyle -- 1, Aulbach, Abe, Petersburg, 47.08. 2, Hogue-Corwin, EZ, Service, 47.36. 3, Combs, Spencer, Sitka, 48.87. 4, Lai, Nathan, South, 49.22. 5, Kowalski, Vincent, Petersburg, 49.67. 6, Schauff, Dyton, Kodiak, 49.78. 7, Jackson, Daniel, Palmer, 50.27.
500 Freestyle -- 1, Summers, Michael, Dimond, 4:35.30 (new record; old record 4:37.85, set by Ben Smith, Service, 1990). 2, Pate, Will, Sitka, 4:50.38. 3, Hanni, Jacob, Dimond, 4:51.40. 4, Fox-Icarro, Bryce, Eagle River, 4:56.25. 5, Kuikhoven, Caleb, Ketchikan, 4:56.30. 6, Davis, Jorden, Thunder Mountain, 5:00.78. 7, Jones, Trevor, Thunder Mountain, 5:01.32. 8, Rogers, Jonah, Service, 5:01.58.
200 Freestyle Relay -- 1, Service (Krasnican, Adams, Berlin, Hogue-Corwin), 1:27.94. 2, Thunder Mountain 1:29.80. 3, Dimond 1:30.07. 4, Petersburg 1:30.50. 5, South 1:30.95. 6, Colony 1:33.44. 7, West Valley 1:33.48. 8, Soldotna 1:33.67.
100 Backstroke -- 1, Belley, Louis, Sitka, 52.08. 2, Marsh, Evan, Petersburg, 53.47. 3, Adams, Nathanial, Service, 53.85. 4, Schauff, Dyton, Kodiak, 53.91. 5, Dragomir, Dakota, South, 56.06. 6, O'Donoghue, Tristan, West Valley, 56.58. 7, Dupree, Marshall, South, 56.89. 8, Schauff, Nathan, Kodiak, 57.80.
100 Breaststroke -- 1, O'Donoghue, Tommy, West Valley, 59.68. 2, O'Brien, Jarod, Dimond, 1:00.55. 3, James, Blake, Kodiak, 1:01.09. 4, O'Brien, Thane, Thunder Mountain, 1:01.22. 5, Harang, Justin, Sitka, 1:02.33. 6, Anderson, Joseph, Colony, 1:03.18. 7, Kessler, Alex, Colony, 1:03.37. 8, Cvancara, Luke, Dimond, 1:03.71.
400 Freestyle Relay -- 1, Service (Hogue-Corwin, Berlin, Krasnican, Adams), 3:13.44. 2, Sitka 3:13.53. 3, Petersburg 3:14.99. 4, Dimond 3:15.06; 5, West Valley 3:18.08. 6, Kodiak 3:22.42. 7, Ketchikan 3:25.01. 8, Thunder Mountain 3:27.05.