pic2.jpg

Support Public Radio

You can support public radio through underwriting and we can help you drive traffic to your place of business by reaching the educated, affluent and decidedly handsome KMXT listeners. Contact This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it or This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it today!

Station Blogs & Links

Freeform
Are you a KMXT volunteer with a blog or website about your show? This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it .

 


Copyright vEsti24
afr_logo_screen_size.gif
wayback_kodiakbuttoncopy.jpg
Nov 25 2013
Sega Takes 285-lb Title at Lancer Smith Invite PDF Print E-mail
Monday, 25 November 2013

This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it
    The Kodiak High School Bears wrestling squad took sixth in the 39-team Lancer Smith Invitational over the weekend at Palmer High School. South edged Wasilla by a point-and-a-half to claim the title.
    Leo Sega took the title at 285-pounds, while Andrew Caballa at 120 and Kerry Powers at 195 were both second.

    The Bears have this weekend off, but will be participating in the North-South tournament the first weekend in December.

   We’ve got results after the jump.




            ###
 
Team scores
1) South 189; 2) Wasilla 187.5; 3) Palmer 151.5; 4) East 147; 5) Colony 141.5; 6) Kodiak 139.5; 7) Kotzebue 139; 8) Bethel 137.5; 9) Nome 118.5; 10) Valdez 114.5; 11) West 101; 12) North Pole 97.5; 13) Skyview 97; 14) Kenai 83; 15) Service 82.5; 16) Lathrop 81; 17) Houston 74.5; 18) Eagle River 73; 19) Chugiak 71; 20) Glennallen 59.5; 21) Dimond 50.5; 22) (tie) Cordova, Homer 44; 24) West Valley 42; 25) Eielson 38.5; 26) Grace Christian 37; 27) (tie) Bartlett, Nikiski 35; 29) Seward 30; 30) Unalaska 29.5; 31) Soldotna 18; 32) Anchorage Christian 15; 33) Quinhagak 10; 34) Aniak 9; 35) Voznesenka 4; 36) Napaskiak 1; 37) (tie) Delta, Su Valley, Yakutat, 0.

Championship matches
220 — Quace Wright (Wasilla) d. Zech Rocksted (Wasilla), 5-4; 285 — Leo Sega (Kodiak) d. Ben Button (Palmer), 3-2; 98 — Gavin Maslen (Glennallen) p. Tristan Evan (Bethel), 5:18; 106 — Greg Shack (South) d. Alex Gray (Nome), 6-3; 113 — Seth Hutchison (Skyview) d. Gage Hoffman (Bethel), 4-3; 120 — Brennan Girard (East) p. Andrew Caballa (Kodiak),  3:12; 126 — Paul Steffensen (Kenai) d. Gavin Alvarado (South), 5-0; 132 — Josh Mendenhall (Bethel) d. Joshua Malnoske (East), 2-0; 138 — Kraig Hammond (South) d. Emery Booshu (Nome), 5-2; 145 — Anthony Sierra (East ) d. Nick Ottum (South), 6-0; 152 — Wade Booth (Colony) sv-1. Adam Downing (Valdez), 8-6; 160 — Isaac Deaton (Valdez) d. Nate McKimson (Wasilla), 9-2; 170 — Austin Rake (Valdez) m.d. Zach Haviland (Kotzebue), 9-0; 182 — Josh Roetman (Kotzebue) d. Jacob Wharton (Lathrop), 9-6; 195 — Caleb Deemer (Palmer) sv-1. Kerry Powers (Kodiak), 2-1.
 
Third place
98 — Jared Virgin (Glennallen) d. Scott Harris (Dimond), 2-0; 106 — Austin Craig (Skyview) m.d. Brandon Abbott (Wasilla), 13-4; 113 — Matt Glover (South) d. Calvin Johnson (Homer), 4-1; 120 — Brettlyn Reich (Kotzebue) p. Aaron Drake (Houston), 1:48; 126 — Leif Erikson (Nome) won by medical forfeit over Carlie McIntyre (Bethel); 132 — Ryker Steiner (Wasilla) d. Rami Pellumbi (South), 3-2; 138 — Gavin Arnold (Eagle River) s.v.-1 Nathan Pempek (Palmer), 4-2145 — Bailey Blumentritt (Skyview) d. Ethan Shoemaker (North Pole), 5-4; 152 — Ryan Radmer (Houston) s.v.-1 Kamber Lucas (Colony), 5-3; 160 — Joe Dickinson (Lathrop) m.d. Junyor Erikson (Nome), 13-0; 170 — Xavier Horton (Eagle River) d. Emetrius McLeod (Service),  6-2; 182 — Leroy Elliot (West) d. Cody Howard (Cordova), 9-4; 195 —  Keahi Queja (East) m.d.. Logan Owens (Kodiak), 15-2; 220 — Lui Fa`amasino (West) p. Richard Burroughs (Chugiak), 4:49; 285 — Keanu King (East ) p. Mitchell Daigle (Colony), 3:45. 

 

 
< Prev   Next >