pic3.jpg

Support Public Radio

You can support public radio through underwriting and we can help you drive traffic to your place of business by reaching the educated, affluent and decidedly handsome KMXT listeners. Contact This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it or This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it today!

Station Blogs & Links

Freeform
Are you a KMXT volunteer with a blog or website about your show? This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it .

 


Copyright vEsti24
afr_logo_screen_size.gif
wayback_kodiakbuttoncopy.jpg
Sep 09 2013
Thomet, Swim Teams Dominate on Trail and Pool PDF Print E-mail
Monday, 09 September 2013

Jay Barrett/KMXT
    In sports over the weekend, the Kodiak High School Bears continued to excel on the trails and in the water. The Kodiak boys and girls both won the Homer Invitational swimming and diving meet Friday and Saturday, and Levi Thomet swept the ACS Class Challenge and Palmer Invite. The Bears football team, in their home opener, were edged by the Kenai Kardinals 22-21.
Swimming and Diving
    The Kodiak boys racked up 145 points in dominating the field in the Homer pool, nearly doubling second-place Colony’s 77 points.
    The Kodiak girls win was by a slimmer margin, with 70 points to Soldotna’s 67 and Palmer’s 63.5.
Cross Country
    In Palmer, Thomet cruised to a 48-second win over second place, covering the course in 15-minutes 40-seconds. Zoe Bigley was Kodiak’s top finisher in the girls race, placing 19th. Kenai runner Allie Ostrander won that race, 50-seconds faster than second, with a time of 17-miutes 45-seconds.
    We’ve got results for swimming, diving and cross country below.

 


            ###
 
Homer Invitational
Friday, Saturday
at Homer High School
GIRLS
Team scores: 1. Kodiak, 70; 2. Soldotna, 67; 3. Palmer, 63.5; 4. Colony, 37; 5. Seward, Valdez, 30.5; 7. Kenai, 5; 8. Homer, 4.5.
200-yard medley relay — 1. Soldotna (English, Henry, Groleske, Weeks), 2 minutes, 1.75 seconds; 2. Palmer, 2:02.11; 3. Seward, 2:04.17; 4. Colony, 2:06.79; 5. Valdez, 2:08.64; 6. Colony, 2:10.56.
200 freestyle — 1. Ila Hughes, Kod, 1:58.41; 2. Kaitlyn Groleske, Sol, 2:06.26; 3. Isabel Barnwell, Sew, 2:07.01; 4. Sarah Hanson, Pal, Olivia Beckham, Sew, 2:12.91; 6. Elinore Millstein, Kod, 2:19.03.
200 IM — 1. Tahna Lindquist, Kod, 2:12.21; 2. Alex Weeks, Sol, 2:22.88; 3. Illa Macinko, Kod, 2:30.44; 4. Millie Snelders, Pal, 2:32.27; 5. Cheyanne Smith, Hom, Emily Doyel, Val, 2:33.54.
50 free — 1. Katie Stark, Pal, 25.80; 2. Naomi Graham, Pal, 26.10; 3. Colleen Murphy, Val, 26.98; 4. Molly Silta, Sol, 27.55; 5. Rachel Crosley, Col, 27.65; 6. Sasha Hamner, Sew, 27.75.
1-mtr diving — 1. Jasmine Lewis, Hom, 181; 2. Katherine Dolma, Hom, 170.15; 3. Jordyn Garrettson, Pal, 132.70; 4. Lucy Haney, Pal, 125.40; 5. Amanda Ritchie, Ken, 124; 6. Kirsten Duran, Ken, 123.
100 butterfly — 1. Sierra Kinworthy, Col, 1:01.98; 2. Kaitlyn Groleske, Sol, 1:06.41; 3. Megan English, Sol, 1:06.86; 4. Naomi Graham, Pal, 1:09.39; 5. Olivia Beckham, Sew, 1:09.98; 6. Celestina Castro, Ken, 1:11.82.
100 freestyle — 1. Ila Hughes, Kod, 54.04; 2. Alex Weeks, Sol, 55.41; 3. Katie Stark, Pal, 56.19; 4. Isabel Barnwell, Sew, 59.01; 5. Colleen Murphy, Val, 59.22; 6. Noelle Graham, Pal, 1:01.87.
500 freestyle — 1. Tahna Lindquist, Kod, 5:09.62; 2. Sierra Kinworthy, Col, 5:23.91; 3. Rachel Henry, Sol, 5:57.19; 4. Sarah Hanson, Pal, 6:04.71; 5. Elinore Millstein, Kod, 6:08.90; 6. Delaney Johnson, Kod, 6:14.87.
200 free relay — 1. Kodiak (Hughes, Macinko, Millstein, Lindquist), 1:47.85; 2. Seward, 1:48.25; 3. Valdez, 1:52.53; 4. Palmer, 1:56.26; 5. Colony, 1:59.72; 6. Kenai, 2:00.42.
100 backstroke — 1. Megan English, Sol, 1:07.61; 2. Illa Macinko, Kod, 1:08.88; 3. Emily Doyel, Val, 1:11.06; 4. Eliza Zugg, Col, 1:12.05; 5. Kirsten Duran, Ken, 1:13.31; 6. McKenzie Musgrave, Pal, 1:14.72.
100 breaststroke — 1. Rachel Henry, Sol, 1:17.47; 2. Riley McNelly, Val, 1:18.44; 3. Millie Snelders, Pal, 1:19.81; 4. Cheyanne Smith, Hom, 1:19.85; 5. Anne Sullivan, Col, 1:19.99; 6. Haleigh Walker, Kod, 1:20.55.
400 free relay — 1. Palmer (Graham, Graham, Hanson, Stark), 3:51.38; 2. Kodiak, 3:52.99; 3. Soldotna, 4:01.58; 4. Colony, 4:13.26; 5. Kodiak, 4:46.65; 6. Valdez, 4:46.71.
BOYS
Team scores: 1. Kodiak, 145; 2. Colony, 77; 3. Homer, Soldotna, 23; 5. Kenai, 20; 6. Palmer, 18; 7. Valdez, 2.
200 medley relay — 1. Kodiak (Schauff, James, Lincoln, Mutch), 1:44.60; 2. Colony, 1:47.87; 3. Kodiak, 1:51.05; 4. Homer, 1:54.06; 5. Kenai, 1:56.66; 6. Palmer, 1:58.40.
200 freestyle — 1. Zach Bloom, Col, 1:51.55; 2. Blake James, Kod, 1:54.57; 3. Alex Kessler, Col, 1:57.12; 4. River Hanson, Kod, 2:03.93; 5. Mark Nagle, Hom, 2:04.42; 6. Dan Lambert, Kod, 2:04.69.
200 IM — 1. Nicholas Lincoln, Kod, 2:07.55; 2. Joseph Anderson, Col, 2:17.50; 3. Josh Peck, Ken, 2:21.67; 4. Chase Corona-Cain, Sol, 2:22.89; 5. Cyrus Cowan, Hom, 2:23.55; 6. Zane Wilkinson, Hom, 2:24.02.
50 free — 1. Jonas Anderson, Kod, 23.85; 2. Larkin Udomporn, Col, 24.28; 3. Daniel Jackson, Pal, 24.29; 4. Gaven Nelson, Col, 24.39; 5. Cody Watkins, Sol, 24.97; 6. Beau Mann, Kod, 24.99.
1-mtr diving — 1. Bill Ashwell, Ken, 225.80; 2. Brian Rowe, Hom, 222.85; 3. Kaec Brister, Hom, 176.65; 4. Naephe Huntington, Pal, 172.80; 5. Cole Gross, Ken, 172.70; 6. Blaine Branham, Pal, 170.05.
100 butterfly — 1. Nicholas Lincoln, Kod, 56.22; 2. James Nagle, Hom, 56.67; 3. Jonas Anderson, Kod, 57.46; 4. Daniel McElroy, Sol, 1:00.59; 5. Nathan Schauff, Kod, 1:00.67; 6. Josh Peck, Ken, 1:02.03.
100 freestyle — 1. Dyton Schauff, Kod, 51.17; 2. Gaven Nelson, Col, 53.10; 3. Daniel Jackson, Pal, 53.20; 4. Max Mutch, Kod, 55.89; 5. John Snelders, Pal, 56.34; 6. Jacob Dye, Ken, 57.04.
500 freestyle — 1. Zach Bloom, Col, 5:07.65; 2. River Hanson, Kod, 5:30.47; 3. Mark Nagle, Hom, 5:31.06; 4. Dan Lambert, Kod, 5:36.63; 5. Baxter Anderson, Kod, 5:47.19; 6. Mica Linscheid, Kod, 5:50.98.
200 free relay — 1. Kodiak (Schauff, Mutch, Kirchenshlager, Anderson), 1:37.16; 2. Colony, 1:38.50; 3. Kenai, 1:42.57; 4. Kodiak, 1:43.74; 5. Soldotna, 1:44.67; 6. Colony, 1:49.15.
100 backstroke — 1. Dyton Schauff, Kod, 58.17; 2. Nathan Schauffe, Kod, 1:02.24; 3. Chase Corona-Cain, Sol, 1:03.93; 4. Gregory Smith, Hom, 1:03.95; 5. Jacob Balowski, Val, 1:06.80; 6. Zayle Leithead, Kod, 1:07.14.
100 breaststroke — 1. Blake James, Kod, 1:04.54; 2. Alex Kessler, Col, 1:04.88; 3. Daniel McElroy, Sol, 1:05.85; 4. Max Mutch, Kod, 1:11.12; 5. Jacob Creglow, Sol, 1:12.20; 6. Sam Kirchenshlager, Kod, 1:12.28.
400 free relay — 1. Colony (Bloom, Nelson, Anderson, Kessler), 3:30.61; 2. Kodiak, 3:30.94; 3. Kodiak, 3:51.89; 4. Palmer, 3:53.12; 5. Kodiak, 4:10.23; 6. Kenai, 4:14.30.


Palmer Invitational
5 kilometers

Class 4A
Girls
1) Allie Ostrander, Kenai, 17:45.7; 2) Briahna Gerlach, Glennallen, 18:35.6; 3) Alex Mathis, Wasilla, 19:22.6; 4) Olivia Hutchings, Soldotna, 19:31.6; 5) Brooke Lizotte, Lathrop, 19:49.4; 6) Dani McCormick, Soldotna, 20:03.7; 7) Megan Kubichek, Lathrop, 20:07.2; 8) Cathleen Powers, Colony, 20:08.2; 9) Ruby Woodings, Palmer, 20:14.6; 10) Riley Burroughs, Wasilla, 20:15.3; 11) Elisabeth Bowker, Colony, 20:21.1; 12) Sadie Fox, Soldotna, 20:21.6; 13) Cheyenne Applegate, Grace, 20:23.0; 14) Aurora Wacslawski, Homer, 20:24.7; 15) Molly Mitchell, Homer, 20:42.0; 16) Megan Pitzman, Homer, 20:43.0; 17) Elle Arnold, Grace, 20:48.3; 18) Mariah Burroughs, Wasilla, 20:48.6; 19) Zoe Bigley, Kodiak, 20:54.6; 20) Jenna Difolco, West Valley, 20:55.6; 21) Jodi Davis, Grace, 21:00.8; 22) Morgan Conrow, North Pole, 21:07.6; 23) Daisy Nelson, Soldotna, 21:07.8; 24) Brooke Gottmeier, West Valley, 21:08.3; 25) Allison Hebard,Lathrop, 21:13.9; 26) Samantha Contreras, Palmer, 21:16.9; 27) Colette Ohotnicky, Holy Family Academy, 21:17.7; 28) Ziza Shemet Pitcher, Homer, 21:20.7; 29) Kayla Rowe, Grace, 21:22.0; 30) Adriane Horn, Kodiak, 21:25.7; 31) Harmony Wayner, Grace, 21:27.9; 32) Tatjana Spaic, Colony, 21:37.7; 33) Lauren Deal, Kodiak, 21:50.3; 34) Tiffany Bolyard, Kodiak, 21:51.4; 35) Charlene Davis, Lathrop, 21:56.1; 36) Evarts Lauren, Homer, 21:57.8; 37) Danika Ingersoll, Wasilla, 21:58.2; 38) Eliza Walker, Juneau, 22:01.5; 39) Coleen Gerhaghty, Colony, 22:04.5; 40) Giorgie Michel, West Valley, 22:04.7; 41) Emily Werner, Soldotna, 22:06.5; 42) Carolyne VanDenHoogen, Grace, 22:12.1; 43) Molly Erickson, Soldotna, 22:12.7; 44) Allison Qualls, Palmer, 22:14.6; 45) Arielle Himelbloom, Kodiak, 22:15.5; 46) Pam Jantzi, Homer, 22:19.7; 47) Shenandoah Lush, Homer, 22:25.2; 48) Jocelyn Kopsack, Colony, 22:28.4; 49) Rachel Thomas, Soldotna, 22:31.2; 50) Riley McLellan, Wasilla, 22:36.9; 51) Maddy Handley, Juneau, 22:40.3; 52) Julie Wilson, Kenai, 22:43.5; 53) Autumn Wilson, Palmer, 22:51.9; 54) Cristina Mondelli, Lathrop, 22:54.5; 55) Tracie Haan, Colony, 22:59.5; 56) Hana Bohman, Palmer, 23:05.0; 57) Alex Bergholtz, Kenai, 23:09.5; 58) Leah Liebelt, Juneau, 23:14.2; 59) Beverly Schindler, Kenai, 23:17.7; 60) Katline Barrows, Juneau, 23:19.0; 61) Nieca Murphy, West Valley, 23:21.9; 62) Sarah Schmidt, Wasilla, 23:30.8; 63) Heida Hana, Palmer, 23:37.3; 64) Elliese Wright, Palmer, 23:37.8; 65) Leah Rasmussen, West Valley, 23:39.5; 66) Andi Reilly, Kenai, 23:39.5; 67) Aubrea Stoltz, West Valley, 23:40.4; 68) Chloe Nelson, Kodiak, 23:58.7; 69) Rebekah Diotte, Colony, 24:00.5; 70) Samantha Heidersdorf, Juneau, 24:27.3; 71) Savannah Clark, Kenai, 24:46.7; 72) Amber Pell, Wasilla, 24:59.5.
Boys
1) Levi Thomet, Kodiak, 15:40.2; 2) Jonah Theisen, Kenai, 16:28.4; 3) Erich Hoefler, West Valley, 16:32.7; 4) Max Donaldson, West Valley, 16:32.9; 5) Daniel Serventi, Grace, 16:35.2; 6) Brandon Schafer, Colony, 16:45.2; 7) Sam King,Lathrop, 16:51.8; 8) Jordan Theisen, Kenai, 16:56.1; 9) Levi Fried, Kodiak, 17:01.7; 10) Lyon Kopsack, Colony, 17:04.7; 11) Boaz Sessom, Colony, 17:11.9; 12) Jonathan Koenig, West Valley, 17:16.2; 13) Riley Moser, Juneau, 17:19.2; 14) Ivan David Isaacs, Grace, 17:20.1; 15) Alize Arthur, Juneau, 17:23.6; 16) Grayson Sorensen, Grace, 17:30.6; 17) Hans Karlberg, Grace, 17:31.8; 18) Quincy Fuller, Kenai, 17:33.7; 19) Johnny Elliott, Juneau, 17:34.4; 20) Brendon Lee, Wasilla, 17:34.9; 21) Jesse Mayo, West Valley, 17:35.5; 22) Brian Holst, Juneau, 17:39.7; 23) Fox Michaud, Kenai, 17:40.1; 24) Keegan Ragan, Lathrop, 17:40.7; 25) Anthony Rubina, Kodiak, 17:50.7; 26) Logan Mowry, Lathrop, 17:57.1; 27) Josh Laker, Grace, 17:57.3; 58) Dakota Peterson-Thompson, Colony, 17:58.6; 29) Noah Tsigonis, Lathrop, 18:03.5; 30) Nate Mole, Kenai, 18:03.9; 31) Justin Gentz, Wasilla, 18:05.1; 32) Benjamin Koenig, West Valley, 18:05.2; 33) Travis Cooper, Kenai, 18:05.3; 34) Ryker Steiner, Wasilla, 18:06.9; 35) Keith Osowski, Kodiak, 18:09.6; 36) Colton Pulver, Wasilla, 18:12.3; 37) Luke McLaughlin, Grace, 18:15.1; 38) Andrew Caballa, Kodiak, 18:16.0; 39) Aaron Swedberg, Soldotna, 18:17.1; 40) Spencer Herron, West Valley, 18:20.2; 41) Kenneth Frick, Wasilla, 18:26.7; 42) Ethan Berkeland, West Valley, 18:27.2; 43) Enoch Porter, Lathrop, 18:29.7; 44) Ty Marshall, Wasilla, 18:30.5; 45) Corey Box, Juneau, 18:37.3; 46) Kamber Lucas, Colony, 18:38.9; 47) Ryan Kavalok, Palmer, 18:40.9; 48) Hayden Foster, Palmer, 18:42.5; 49) Jake Alwert, Kodiak, 18:45.4; 50) Logan Seims, Wasilla, 18:47.9; 51) Dawson Knopp, Colony, 18:49.9; 52) Dylan Schack, North Pole, 18:51.9; 53) Levi Michael, Soldotna, 18:57.9; 54) Mac Lee, Kenai, 18:59.2; 55) Wyatt Conrow, North Pole, 18:59.3; 56) Josiah Alverts, Palmer, 19:02.9; 57) Colton Diehl, Soldotna, 19:07.0; 58) Brian Dusek, Soldotna, 19:15.5; 59) Shane Larrow, Soldotna, 19:18.1; 60) Harrison Bibb, Juneau, 19:19.8; 61) Dakota Benton, Kodiak, 19:20.1; 62) Zach Zmuda, Colony, 19:20.7; 63) Josh Klina, Palmer, 19:39.8; 64) Duncan Smith, Juneau, 19:47.6; 65) Kevin Brune ,Lathrop, 19:54.6; 66) Johnie Burton, Palmer, 19:54.6; 67) Kevin Davison, North Pole, 19:58.7; 68) Michael Butler, North Pole, 20:03.5; 69) Tommy McCormick, Soldotna, 20:41.0; 70) Addison Downing, Soldotna, 20:41.5; 71) Victor DeWilde, North Pole, 21:20.5; 72) Jason Riggs, Lathrop, 21:32.2; 73) Curtis Gelineaus, North Pole, 21:39.4; 74) Michael Spencer, North Pole, 22:04.0.

 
< Prev   Next >