pic1.jpg
wayback_kodiakbuttoncopy.jpg

My Five

MyFiveButton.jpg

Support Public Radio

You can support public radio through underwriting and we can help you drive traffic to your place of business by reaching the educated, affluent and decidedly handsome KMXT listeners. Contact This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it or This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it today!

Station Blogs & Links

Freeform
Are you a KMXT volunteer with a blog or website about your show? This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it .

 

kmxt-sustain-bag-front.jpg

Copyright vEsti24
Oct 05 2008
Dunbar Leads Bears At State PDF Print E-mail
Sunday, 05 October 2008

 

This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it

            Kodiak Senior Trevor Dunbar finished his high school cross country running career with an exclamation point Saturday, by setting a new Palmer course record in winning his third straight state championship title. His time of 15-minutes 7.8 seconds was 48 seconds faster than Aaron Fletcher of South Anchorage.

            Kodiak took third and fourth in the boy’s race, with Dylan Anthony edging Sam Salus by 6-10ths of a second. The Bears cruised to their third straight team victory with 45 points to Service’s 56. West Valley had 107, West Anchorage 142 and Colony 157.

            The Kodiak girls were led, as they have all season, by Chloe Ivanoff, who finished fifth in the girl’s race, with a time of 19-minutes 14.9-seconds. As a team, the Bears were 9th, with 185 points. West Anchorage was first with 56, followed by Colony, Service, Juneau, and West Valley.

            Click "Read More" for the full list of finishers and team scores.

Boys Results

5,000 Meters Varsity

4A Boys Team 1) Kodiak 45; 2) Service 56; 3) West Valley 107; 4) West 142; 5) Colony 157; 6) Juneau-Douglas 157; 7) South 166; 8) Lathrop 172; 9) East 201; 10) Soldotna 244; 11) Skyview 244.

4A Boys Individual (Kodiak)

1          Trevor Dunbar             15:07.8 (Course Record)

3          Dylan Anthony             16:08.9

4          Sam Salus                    16:09.5

21        James Osowski             17:17.0

22        Chaven Davidson          17:19.6

40        Justin Blott                  17:43.0

41        Patrick Schneider         17:43.3

Girls Results

5,000 Meters Varsity

4A Girls Team 1) West 56; 2) Colony 93; 3) Service 103; 4) Juneau-Douglas 140; 5) West Valley 150; 6) South 154; 7) Soldotna 155; 8) Lathrop 176; 9) Kodiak 181; 10) Wasilla 185; 11) Dimond 245.

4A Girls Individual (Kodiak)

5          Chloe Ivanoff             19:14.9

20        Jaymi Bethea             20:07.7

45        Allie Smith                 20:50.4

70        Christy Roe                21:44.2

71        Amelia Egle                21:44.6

77        Samantha Haight         22:01.4

81        Jenni Fried                 22:07.2

4A Boys Individual (Complete)

1) Dunbar, Trevor, Kodiak, 15:07.8; 2) Fletcher, Aaron, South, 15:55.8; 3) Anthony, Dylan, Kodiak, 16:08.9; 4) Salus, Sam, Kodiak, 16:09.5; 5) Hoefler, Werner, West Valley, 16:26.3; 6) Lane, Jani, Service, 16:34.8; 7) Mangelsdorf, Wylie, Palmer, 16:35.0; 8) Talbot, Silas, Service, 16:35.4; 9) Norris, David, Lathrop, 16:48.4; 10) Bursell, Zach, Juneau, 16:49.1; 11) Updike, Issac, Ketchikan, 16:49.5; 12) Walgren, Robert, Service, 16:53.9; 13) Treinen, Nick, West, 16:55.1; 14) Harpel, Christian, South, 16:59.8; 15) Hanley, Ryan, Dimond, 17:02.8; 16) Moerlein, Mike, Skyview, 17:06.7; 17) Thibodeau, Sage, Juneau, 17:08.7; 18) Bearden, Taylor, West Valley, 17:10.0; 19) Phelps, Cody, Service, 17:10.5; 20) Goodman, Dane, Service, 17:15.2;

21) Osowski, James, Kodiak, 17:17.0; 22) Davidson, Chaven, Kodiak, 17:19.6; 23) Susook, Dion, East, 17:20.9; 24) Odegaard, Alex, West, 17:21.2; 25) Enloe, Tanner, Colony, 17:23.8; 26. Cook, Johnny, Skyview, 17:26.3; 27) Nugent, Pat, Lathrop, 17:29.9; 28) Ford, Jeff, Colony, 17:33.1; 29) Solie, Sean, West Valley, 17:33.7; 30) Stone, Alex, Soldotna, 17:34.1; 31) Sinnett, Steven, Colony, 17:34.4; 32) Remington, Jacob, West Valley, 17:34.7; 33) Klutz, Zachary, East, 17:34.9; 34) Lammers, Issac, Chugiak, 17:35.3; 35) Ray, Josh, North Pole, 17:39.0; 36. Knapp, Nathaniel, East, 17:39.3; 37) Kisken, Sawyer, West Valley, 17:39.8; 38) Zinck, Ethan, West, 17:40.8; 39) Ainsworth, Nolin, Juneau, 17:41.2; 40) Blott, Justin, Kodiak, 17:43.0;

41) Schneider, Patrick, Kodiak, 17:43.3; 42) Knopp, Schyler, Colony, 17:44.1; 43) Stage, Martin, West, 17:44.5; 44) Wheeler, Scott, West, 17:45.5; 45) Branham, Josh, Lathrop, 17:49.7; 46. Semmens, Travis, Soldotna, 17:50.1; 47) Wheatall, Aaron, Service, 17:50.6; 48) Burrell, Nathaniel, Lathrop, 17:53.0; 49) Mullen, Jeff, Soldotna, 17:53.4; 50) Reimer, Alex, Colony, 17:53.7; 51) Jonas, Spencer, South, 17:54.0; 52) Crawford, Dylan, Colony, 17:58.6; 53) Howe, Ealum, West Valley, 17:59.4; 54) Woodby, Robin, Juneau, 17:59.6; 55) Culver, Robinson, South, 18:01.9; 56. Stoops, Daniel, Juneau, 18:02.6; 57) DeWilde, Gavin, North Pole, 18:03.0; 58) Wangberg, Blake, Colony, 18:03.3; 59) Derman-Harris, Jon, West, 18:03.8; 60) Bailey, Mackenzie, Service, 18:04.2;

61) Bunton, Andre, Juneau, 18:04.6; 62) Updike, Lucas, Ketchikan, 18:11.2; 63) Mahlen, Forrest, South, 18:13.8; 64) Castellini, Luke, Lathrop, 18:15.9; 65) Rulien, Taylor, West, 18:18.4; 66. Pohl, John, East, 18:22.3; 67) Novak, Jack, South, 18:22.6; 68) Hall, Justin, East, 18:23.4; 69) Holt, Brayden, Skyview, 18:23.9; 70) Hovda, Robert, Lathrop, 18:33.8; 71) Stolzberg, Robert, West Valley, 18:38.9; 72) Moldenhauer, Josiah, Soldotna, 18:40.2; 73) Waldo, Nick, Juneau, 18:41.1; 74) Merkes, Jordan, Soldotna, 18:41.4; 75) Sanders, Ryan, Soldotna, 18:42.5; 76. Ginn, Zachariah, Lathrop, 18:44.5; 77) Ajayi, Moyo, East, 18:46.9; 78) Pihl, Erik, Ketchikan, 18:49.1; 79) Brewster, Brandon, South, 18:59.4; 80) Gulley, Corey, Skyview, 19:04.9; 81) Clay, Evan, Soldotna, 19:34.3; 82) Deatherage, Elijah, Skyview, 19:42.5; 83) Helminski, Ryan, Skyview, 19:55.2.

4A Girls Individual (Complete)

1) Francis, Leah, Juneau, 18:41.3; 2) Mucha, Bree, Soldotna, 19:03.2; 3) Kennedy, Esther, Service, 19:06.6; 4) O'Guinn, Ivy, Skyview, 19:10.7; 5) Ivanoff, Chloe, Kodiak, 19:14.9; 6) Edic, Heather, Lathrop, 19:17.0; 7) Luch, Letitia, West, 19:31.2; 8) Kroloff, Emma, Service, 19:36.5; 9) McPhetres, Kryston, Chugiak, 19:39.1; 10) Luch, Marcelyn, West, 19:42.9; 11) Liotta, Annie, West, 19:44.1; 12) Nees, Rosika, Service, 19:46.8; 13) Hutchins, Alyssa, Colony, 19:50.9; 14) Smith, Melanie, Soldotna, 19:51.2; 15) Stewart, Sydney, Colony, 19:52.5; 16) Gerik, Danielle, West, 19:55.5; 17) King, Kristen, Eagle River, 20:00.5; 18) Schmitz, Christi, North Pole, 20:01.8; 19) Culver, Katie, South, 20:05.1; 20) Bethea, Jaymi, Kodiak, 20:07.7;

21) Bick, Susan, Bartlett, 20:07.9; 22) Rorabaugh, Marisa, West Valley, 20:10.2; 23) Jahn, Abby, Colony, 20:11.4; 24) Ostrander, Taylor, Kenai, 20:14.9; 25) Luch, Delia, West, 20:15.2; 26) Kelley, Alison, Wasilla, 20:15.7; 27) Jackson, Karissa, Juneau, 20:16.2; 28) Stone, Sydney, Lathrop, 20:19.1; 29) Boyer, Hannah, West Valley, 20:23.6; 30) Gale, Bonnie, South, 20:24.4; 31) Skvorc, Caitlin, Colony, 20:25.0; 32) Wick, Maria, Colony, 20:25.9; 33) Nelson, Brooke, Wasilla, 20:28.5; 34) Browning, Sid, Juneau, 20:31.4; 35) Edic, Megan, Lathrop, 20:33.9; 36) Wilson, Lauren, Dimond, 20:35.5; 37) Simpson, Malia, West Valley, 20:36.5; 38) Vania, Merielle, South, 20:36.8; 39_ Teslow, Kayla, West Valley, 20:38.8; 40) Watkins, Molly, Kenai, 20:41.2;

41) Ord, Annika, Juneau, 20:41.6; 42. Merkes, Maranda, Soldotna, 20:42.1; 43) Doner, Heidi, Colony, 20:43.7; 44) Castle, Samantha, Dimond, 20:47.4; 45. Smith, Allie, Kodiak, 20:50.4; 46) Ortiz, Molly, Ketchikan, 20:52.8; 47) Muller-Stubblefield, Krystal, Service, 20:53.5; 48) Kennedy, Rachel, Wasilla, 20:57.2; 49) Yanoshek, Kelly, South, 20:58.6; 50) Lee, Heather, South, 20:59.8; 51) Stewart, Taylor, Colony, 21:01.8; 52) Miner, Robin, Service, 21:02.4; 53) Stramp, Robin, Dimond, 21:03.1; 54) Rorabaugh, Eliza, West Valley, 21:04.9; 55) Miner, Kendra, Wasilla, 21:10.5; 56) Backstrum, Kate, South, 21:11.1; 57) Mucha, Kailey, Soldotna, 21:11.8; 58) Callahan, Molly, West Valley, 21:12.7; 59) Bialka, Katie, Wasilla, 21:14.4; 60) Boger, Wendy, West Valley, 21:16.7;

61) Greaves, Shelayne, Ketchikan, 21:18.6; 62) Dineen, Jordan, South, 21:19.9; 63) Fitzgerald, Kimberly, Lathrop, 21:32.4; 64) Jarvis, Sarah, Service, 21:37.4; 65) Thibodeau, Elisha, Juneau, 21:38.2; 66) Walton, Sarah, Soldotna, 21:40.2; 67) Ripley, Emily, Wasilla, 21:41.3; 68) Larson, Molly, West, 21:41.6; 69) Hoffman, Rachel, Wasilla, 21:42.9; 70) Roe, Christy, Kodiak, 21:44.2; 71) Egle, Amelia, Kodiak, 21:44.6; 72) Hippe, Brittany, Dimond, 21:44.9; 73) Ottoson-McKeen, Alice, Juneau, 21:48.7; 74) Briscoe, Aubrey, Juneau, 21:50.0; 75) Ruckhaus, Thea, Lathrop, 21:51.2; 76. Hamlin, Mikayla, Lathrop, 21:52.3; 77) Haight, Samantha, Kodiak, 22:01.4; 78) Wiepking-Brown, Sophie, West, 22:02.1; 79) Freistone, Sarah, Dimond, 22:05.0; 80) Maile, Kalyssa, Dimond, 22:06.3;

81) Fried, Jenni, Kodiak, 22:07.2; 82) Wyatt, Shannon, Soldotna, 22:12.4; 83) Jensen, Jenna, Soldotna, 22:19.1; 84) Thomas, Chairel, Ketchikan, 22:38.5; 85) Spencer, Nikki, Lathrop, 22:53.7; 86) Halloran, Madison, Service, 23:13.4; 87) Todd, Jessica, Dimond, 23:15.3.

 
< Prev   Next >