pic4.jpg

Support Public Radio

You can support public radio through underwriting and we can help you drive traffic to your place of business by reaching the educated, affluent and decidedly handsome KMXT listeners. Contact This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it or This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it today!

Station Blogs & Links

Freeform
Are you a KMXT volunteer with a blog or website about your show? This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it .

 


Copyright vEsti24
afr_logo_screen_size.gif
wayback_kodiakbuttoncopy.jpg
Sep 22 2008
Bears Vs. Grizzlies At Fort Abercrombie PDF Print E-mail
Monday, 22 September 2008

 

This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it

            The Kodiak High School cross country team split with Anchorage's Grace Christian School late on Friday in the last home meet of the season. The Kodiak boys won with 21 points to Grace's 37. The Grizzlies pretty much turned that around on the Bears, winning the girls varsity race 24 to 35.

            You can see the race results by clicking "read more," below.

           The next test for the Bears is this weekend at the Region Championships, to be held on the Tsalteshi Trails in Soldotna.

 

            Sam Salus and Trevor Dunbar were one-two in the boys' race, finishing in 16-minutes 22-seconds and 23-seconds respectively. Leif Karlberg of Grace was third, 21-seconds behind, just ahead of Kodiak's Dylan Anthony. Grace's Jacob Kirk rounded out the top five. Kodiak also won the boys' junior varsity race.

            In the girls' race, Chloe Ivanoff cruised to a comfortable 29-second win with a time of 20-minutes 2-seconds. Grace's Mariah Applegate was second, with Kodiak's Jaymi Bethea third. Holly Kopp and Marjie Dupea from Grace were fourth and fifth. Grace also took the girls JV race.

            Coach Marcus Dunbar said in an e-mail that 21 Kodiak boys had times under 20 minutes.

 
 

                                    ###

 

September 19, 2008

Ft. Abercrombie

Kodiak, Alaska

 

5,000 Meters Varsity Boys

KOD 1+2+4+6+8=21

GRA 3+5+7+10+12=37

 

1          Sam Salus    16:22            Sr            KOD

2          Trevor Dunbar 16:23            Sr            KOD

3          Leif Karlberg            16:44            Sr            GRA

4          Dylan Anthony            16:49            Jr            KOD

5          Jacob Kirk     16:53            Jr            GRA

6          Chaven Davidson            17:47            Jr            KOD

7            Andrew Arnold            17:55            Jr            GRA

8          James Osowski            17:57            So            KOD

9          Patrick Schneider            18:01            Sr            KOD

10        John Weber  18:06            So            GRA

11        Justin Blott     18:11            Sr            KOD

12        Joseph Dillon   18:27            So            GRA

13        Caleb Davis    18:27            Jr            GRA

14        Thomas Long    18:28            Fr            KOD

15        Caleb Cotter  18:31            Sr            GRA

16        Jordan Edwards            18:34            So            GRA

17        Corey Munk   18:43            Sr            KOD

 

5,000 Meters Varsity Girls

GRA 2+4+5+6+7=24

KOD 1+3+9+10+12=35

 

1          Chloe Ivanoff  20:02            Jr            KOD

2          Mariah Applegate            20:31            So            GRA

3          Jaymi Bethea  21:01            So            KOD

4          Holly Kopp   21:04            Sr            GRA

5          Marjie Dupea  21:25            Jr            GRA

6          Jaala Gionet  21:40            Sr            GRA

7          Sarah Cresap 22:01            Jr            GRA

8          Beth Anne Davis            22:01            Fr            GRA

9          Christy Roe      22:07            Sr            KOD

10        Allie Smith    22:11            Fr            KOD

11        Julie Anne Loughlin            22:32            Sr            GRA

12            Samantha Haight            22:55            Fr            KOD

13        Betsy Winkle 23:07            So            GRA

14        Jenni Fried    23:17            Jr            KOD

15            Annalise Delos Santos            23:53            Jr            KOD

Also ran:

Madisen Strong 25:00 Port Lions

Cierra Robustellni 25:01 Port Lions

 

5,000 Meters Junior Varsity Boys

KOD 1+2+3+4+5=15

GRA 7+9+10+11+12=49

 

1          Jake Salus    18:38            So            KOD

2            Brandon Gilbert            18:47            Jr            KOD

3          Michael Gilbert  18:49            Jr            KOD

4          Karsten Schick  19:09            Jr            KOD

5          Kristian Donohue            19:26            Jr            KOD

6          Isaac Fields   19:31            So            KOD

7          Turner Rodgers            19:35            So            GRA

8          Carlo Portillo 19:35            Fr            KOD

9          John Klein    19:37            Fr            GRA

10        Caleb Nymeyer            19:43            So            KOD

11        Jordan Fogle    19:49            Fr            KOD

12        Qiunton Metcalf 19:52            So            GRA

13        Jesse Swearingin            19:52            Fr            KOD

14        Grady Pengilly 19:55            Jr            KOD

15        John McDonald            19:55            Fr            KOD

16        Shane Trout    20:41            Fr            KOD

17        David Castonguay            20:46            So            KOD

18        Derrek Deal     20:47            Fr            KOD

19        Robert Nelson 20:54            So            KOD

21        Alex Troll     21:00            Sr            GRA

22        Matt Hatter   21:07            Fr            GRA

23        David Peterson            21:12            So            KOD

24        Thomy Harris   21:13            Sr            GRA

25        Tom Alley    21:20            Sr            GRA

27        Paul Johnston            21:50            Fr            GRA

28        Lee Bondurant            21:52            Fr            KOD

29        Trent Jones    22:11            So            GRA

30        Robin Zank    22:15            Jr            KOD

31        Levi Turner  22:28            So            GRA

32        Joel Martens            22:32            Fr            GRA

33            Jonathon Peterson            22:49            Sr            KOD

34            Matthew Dockter            22:56            So            GRA

35        Ben Burns   23:10            Fr            GRA

36        Michael Grace   23:11            So            GRA

37        David Tervooren            23:14            Fr            GRA

38        Ethan Hughton            23:19            Sr            GRA

39        Arne Schick  23:39            Fr            KOD

40        Joe McGlaughlin            23:59            Fr            GRA

42        Ben Lamirand            25:52            Sr            GRA

43        Dallas Smith    25:58            So            GRA

44        Sam Johnson            26:09            So            GRA

45        Daniel Fullmer 26:17            Fr            GRA

41        Peter Pletnikoff            26:37            So            KOD

46        Mitchell Davidson            26:45            So            KOD

47        Chad Foley    27:09            So            GRA

48            Matthew Viergutz            28:55            So            GRA

49        Joe Hopp   30:13            So            GRA

 


5,000 Meters Junior Varsity Girls

GRA 1+2+3+4+5=15

KOD 7+9+10+11+12=49

 

1          Caitlin Hatter   23:38            Sr            GRA

2          Lillian Bassler 23:42            Fr            GRA

3          Hannah Christensen            23:47            Fr            GRA

4          Justine Smith    23:56            Jr            GRA

5          Liz Smith    24:11            So            GRA

6          Justina Ilutsik   24:55            Sr            GRA

7          Karly Sternberg            25:52            Jr            KOD

8          Heidi Eckmann            26:19            Fr            GRA

9          Natalie Warner 26:29            Jr            KOD

10        Gloria Roe      26:52            Sr            KOD

11        Cimone Trout    27:47            Sr            KOD

12        Tilly Sheldon            28:11            ?            GRA

13            Makayla Leyland            28:20            Fr            GRA

14        Sara Richardson            28:42            Fr            GRA

15            Elizabeth Richardson            29:01            Sr            GRA

16        Kristina Emmerson            29:17            So            KOD

17        Danielle Bassler 31:40            Sr            GRA

18        Kristina Gionet  34:45            Fr            GRA

19        Lisa Dunagan            35:47            Fr            GRA

 
< Prev   Next >